Targa maja lahendused

10.03.2017

 

 

 

Tark maja teeb elu mugavamaks!

    
 

Lääne-Euroopast ja Ameerika Ühendriikidest alguse saanud niinimetatud ''targa maja'' kontseptsioon on üha enam populaarsust võitmas ka Eestis. SLO eesmärgiks on inimese igapäevaelu kergemaks, mugavamaks ning ka säästvamaks muutva süsteemi massidesse viimine, sest tegemist ei ole enam luksuskaubaga. Süsteem on turvaline ning ka hinnalt enam mitte väga kallis.

Suuremat huvi näitavad targa maja süsteemi asjus üles nooremad inimesed, kes kõige uuega nobedamalt haakuvad.

Meie klientide hulgas on nii eratarbijaid kui ka asutusi, tööstusettevõtteid.Paraku on meie klientidel ja lõpptarbijal veel suhteliselt vähe teadlikkust. Ringlemas on palju müüte, muuhulgas kardetakse turvalisuse pärast. Peame harima paigaldajaid, hoonete projekteerijaid ja arhitekte, tutvustama neile targa maja süsteeme ja turul olevaid tooteid. Ühtlasi innustama uuenduslike ideedega kaasa minema.

Kogu targa maja lahendus on komplekslahendus. Elamus või hoones või korteris on valgustus, küte, signalisatsioon, suitsuandurid, liikumisandurid, turvakaamerad ühe komplektina ühes võrgus ning kõik on hallatavad kas läbi arvuti või nutiseadme. Eemal olles saab nendest vaadata, mis kodus toimub. Mida vähem nuppe pean vajutama, mida vähem pean sekkuma, seda targem selle maja algoritm on.

Turvasüsteemid on juba komplekslahenduse sees. Kui kodust lahkud, paned maja valvereziimile.
Süsteem kustutab tuled ära, paneb ventilatsiooniseadme minimaalsete pöörete peale, küte seadistatakse madalamale temperatuurile. Uste andurid fikseerivad liikumisi, kui on mingisugune alarm - tuletõrjesignalisatsioon hakkab tööle või on majas liikumisi - siis saadab süsteem mobiili peale info. Vaatad kaameratest üle või helistad kasvõi naabrile, et mine vaata, kas on sissetung või põleng, ning kui vaja, siis kutsuda kohale päästjad. Targa maja lahendus võimaldab ühe plussina ka kulutusi vähendada. Kui inimesi kodus ei ole, saab näiteks lasta ruumid jahedamaks. Kõige suurem kuluartikkel meie kliimas ongi ju kütmine. Igaüks leiab oma optimaalse temperatuuri, mille peale küte seadistada. Kui varem vajas tarbija automaatika töölerakendamiseks spetsiaalset juhtimispulti ja omaette kontrollereid, siis nüüd on kõike võimalik juhtida nutitelefonist või sülearvutist, millest on saanud kõige lihtsam juhtimiskeskus. Turul liigub targa maja lahenduse tarvis igasuguseid süsteeme: on kallimaid, mis vajavad installeerimisel programmeerimisoskusega spetsialistide kaasamist jalihtsamaid nn laiatarbetooteid.

Mida kallim seade, seda rohkem on tootel muid lisavõimalusi. Aga on küsitav, kas neid lisavõimalusi alati vaja on. Piisab sellest, et saad lülitada, automaatika ise lülitab edasi. Tähtis ka see, et kui automaat tegutseb, siis inimesel oleks võimalik sinna vahele sekkuda.

Seadistusi muutes saab klient ise teha korrektiive oma soovide ja vajaduste järgi, igasuguseid asju saab selles süsteemis välja mõelda, leida enda jaoks kõige sobivamad funktsioonid.

Nendele, kes kardavad targa maja lahendusega kodu turvalisuse pärast, võib öelda, et kui salasõna pole just seina peale kirjutatud, siis pole vaja karta. Enamasti on kodu sisevõrk kaitstud mitme tulemüüriga. Kui keegi paheline inimene – võrgus nagu tänavalgi liigub igasuguseid pätte - tahab välisvõrgust siseneda, siis peab ta mitu müüri läbima.

Mida keerulisemaks on inimene salasõna teinud, seda keerulisem on sisse murda. Pahategija proovib mitu korda, kui ei saa sisse, läheb järgmise juurde. Enamasti tõukab teda tagant sportlik huvi, hasart ennast proovile panna, asjaga hakkama saada. Seega on seadmete käivitamiseks vajaliku salasõna valik äärmiselt oluline. See ei tohiks olla liiga lihtne ega lühike.

Ei ole mõistlik kasutada arve, sünnikuupäevi, lähedaste nimesid jms.

Targa maja lahendusi ei tasuks peljata. Kui ignoreerime uudsust, siis jääme ajast maha, ei saa hakkama, oleme haavatavad ja tunneme ennast tõrjutuna. Tuleb samm-sammult uuendustega kaasas käia. Kui arvame, et meie jääme paigale ja maailm ka, siis eksime rängalt: maailm läheb edasi. Kui varem vajas tarbija automaatika töölerakendamiseks spetsiaalset juhtimispulti ja omaette kontrollereid, siis nüüd on kõike võimalik juhtida nutitelefonist või sülearvutist, millest on saanud kõige lihtsam juhtimiskeskus.

Toomas Tõnisalu

müügiinsener / toomas.tonisalu@slo.ee